یکی از بزرگ‌ترین کشورهای فعال در حوزه صنایع فولاد در خاورمیانه، کشور ایران است که در این زمینه سابقه‌ای طولانی دارد. این صنعت را می‌توان یکی از اصلی‌ترین عوامل پویایی اقتصاد ایران دانست. به عبارت دیگر موقعیت جغرافیایی کشور ما، از لحاظ دسترسی داشتن به بزرگ‌ترین منابع انرژی فسیلی و داشتن معادن بسیار، تاثیر بسزایی در رشد درآمد ارزی داشته است. به همین علت در سال‌های اخیر تعداد کارخانه‌های فولاد و آهن در کشور ما افزایش یافته است، بطوریکه ظرفیت کل تولید فولاد ایران حدود 34 میلیون تن در سال است که بزرگترین کارخانه‌های فولاد در شهرهای اصفهان، اهواز و بندرعباس واقع شده‌اند. دولت ایران سرمایه گذاری هنگفتی در این صنعت کرده است تا اطمینان حاصل کند که این صنعت در مقیاس جهانی رقابتی باقی می ماند.

 

علیرغم تحریم های اقتصادی اعمال شده بر ایران، کارخانه های فولاد ایران به تولید فولاد با نرخ چشمگیر ادامه داده اند. ایران در سال های اخیر در تولید فولاد به خودکفایی رسیده و حتی صادرات فولاد را به کشورهای دیگر آغاز کرده است که تاثیر بسزایی بر قیمت آهن دارد. موفقیت صنعت فولاد ایران گواهی بر تلاش و فداکاری مردم ایران است. با نگاهی به آینده، کارخانه های فولاد ایران برای ادامه رشد و توسعه آماده هستند. انتظار می رود تعهد دولت به صنعت و سرمایه گذاری آن در نوسازی تجهیزات و فرآیندها منجر به افزایش بهره وری و کارایی شود. کارخانه های فولاد ایران با نیروی کار ماهر و منابع فراوان این پتانسیل را دارند که در سال های آینده به یک بازیگر اصلی در صنعت فولاد جهانی تبدیل شوند.

 

اخیرا با افزایش سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و فناوری‌های حوزه فولاد، این صنعت دستخوش نوسازی و گسترش محصولات شده که درنهایت امکان تولید مقرون‌به‌صرفه و کارآمد را مهیا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *